Με το πρώτο κύμα καύσωνα να έχει ήδη κάνει την εμφάνισή του, το τελευταίο πράγμα που θέλουμε είναι ακόμα έναν επιβαρυντικό παράγοντα, εκτός από τις υψηλές θερμοκρασίες, που θα μας κάνει να ιδρώνουμε. Ένας από αυτούς είναι τα τρόφιμα και τα ποτά που καταναλώνουμε.
«Η εφίδρωση μετά το φαγητό ή το ποτό μπορεί να διαφέρει για τον καθένα, αλλά συχνά εμφανίζεται γύρω από το πρόσωπο, το λαιμό ή το μέτωπο.