![Έκτακτη Ανακοίνωση Παιδιατρικής Εταιρείας για τον Κορωνοϊό](https://bebemou.com/images/coronavirus-children-1253401.jpg)
Η Παιδιατρική Εταιρεία Κύπρου (ΠΕΚ), εν μέσω της πρωτόγνωρης κατάστασης που αντιμετωπίζουμε με την πανδημία COVID-19 και διακατεχόμενη από το αίσθημα ευθύνης που επωμίζεται ως ενεργός πρωτοστάτης στην προσπάθεια ελέγχου της διασποράς της νόσου ανακοινώνει τα εξής:
Το Διοικητικό Συμβούλιο της Εταιρείας μας, συμμορφούμενο πλήρως προς τις τοπικές και διεθνείς αποφάσεις και οδηγίες των αρμόδιων υγειονομικών φορέων (Υπουργείο Υγείας Κύπρου, Παγκύπριος Ιατρικός Σύλλογος, Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας - WHO, Ευρωπαϊκό Κέντρο Πρόληψης και Ελέγχου Νόσων –ECDC, Ευρωπαϊκή Ακαδημία Παιδιατρικής –