Κάποια στιγμή θα γινόταν κι αυτό. Οι επιπτώσεις από το “φαινόμενο Φειδίας” ή αν προτιμάτε την απόφαση 70.000 συμπατριωτών μας να σπάσουν πλάκα με τις εκλογές και το πολιτικό σύστημα, άρχισαν να διαφαίνονται σε διάφορα επίπεδα.
Η κατρακύλα των κομμάτων της συγκυβέρνησης, η καθίζηση του ΔΗΚΟ και το ενδεχόμενο ΔΗΠΑ και ΕΔΕΚ να μην υπάρχουν καν μέχρι τις βουλευτικές, ώθησαν τον Πρόεδρο Χριστοδουλίδη στη διαπίστωση πως αν θέλει δεύτερη θητεία