Μέσα στα πλαίσια εκστρατείας του στρατηγικού σχεδιασμού της ΑΔΕ Αμμοχώστου για την πρόληψη των οδικών συγκρούσεων στην Επαρχία Αμμοχώστου με την έναρξη της καλοκαιρινής περιόδου και ιδιαίτερα της πρόληψης οδικών συγκρούσεων που διαπράττονται με τετράτροχες μοτοσυκλέτες και Buggy, διενεργήθηκαν μεταξύ των ημερομηνιών 5-6/6/24 και μεταξύ των ωρών 20:00-04:00 από μέλη της Τροχαίας Αμμοχωστου, οδικές αστυνομεύσεις.
Από τους ελέγχους που διενεργήθηκαν, προέκυψαν 73 τροχαίες καταγγελίες οι οποίες αφορούσαν 21 καταγγελίες για