Μεγάλη συζήτηση γίνεται το τελευταίο διάστημα για την παρουσία του Προέδρου της Δημοκρατίας σε προεκλογικές εκδηλώσεις των κομμάτων που τον στηρίζουν, αλλά και για τον εκνευρισμό της Πινδάρου, τον οποίο η Αννίτα Δημητρίου δεν έκρυψε όταν ρωτήθηκε για την κίνηση του Νίκου Χριστοδουλίδη να παραστεί στα συνέδρια του ΔΗΚΟ και της ΔΗΠΑ.
Η Πρόεδρος του ΔΗΣΥ ζήτησε από τον Πρόεδρο της Δημοκρατίας να απαντήσει ο ίδιος για το πού ανήκει,