![Η συν ;δημιουργία ως μέθοδος διαπολιτισμική&sigma](https://www.sigmalive.com/application/cache/default/images/news/600x331/e600eccf53becc0375372878d24a3293.jpg?#)
Το Ερευνητικό Κέντρο του Πανεπιστημίου Λεμεσού (UoL) συμμετέχει - μαζί με άλλους 5 ευρωπαίους εταίρους - στο Έργο Kidle, Ανάπτυξη ενός διαπολιτισμικού παιχνιδιού ως παιδαγωγικό εργαλείο για την ένταξη μαθητών/ μαθητριών με μεταναστευτική βιογραφία σε νέα μαθησιακά περιβάλλοντα, το οποίο συγχρηματοδοτείται από την Ευρωπαϊκή Επιτροπή και το πρόγραμμα ERASMUS+. Το έργο, μεταξύ άλλων, υιοθετεί τη μέθοδο της συν-δημιουργίας, ούτως ώστε να αναπτύξει πέντε διαφορετικά διαπολιτισμικά επιτραπέζια παιχνίδια.
Η συν-δημιουργία μπορεί