Για ανίερη συμμαχία του ΔΗΣΥ και του ΕΛΑΜ και της Συμμαχίας Προόδου, η οποία επιχειρεί να αποκλείσει το ΑΚΕΛ από τις οργανικές θέσεις στο νέο Δήμο Δρομολαξιάς-Μενεού κάνει λόγο το κόμμα. Ταυτόχρονα καταγγέλλει πως αποστέρησαν και από το Κίτι εκπροσώπηση στον Επαρχιακό Οργανισμό Αυτοδιοίκησης.
Σύμφωνα με την ανακοίνωση, «κατά τις δύο πρώτες συνεδρίες του νέου Δημοτικού Συμβουλίου ο ΔΗΣΥ και το ΕΛΑΜ με δεκανίκια τους την Συμμαχία Προόδου επιχείρησαν να