![Ο πρώτος τοκετός στην Ελλάδα από γυναίκα θετική στον κορονοϊό](https://bebemou.com/images/fegf.jpg)
Το πρώτο παιδί στην Ελλάδα, από γυναίκα θετική στον κορονοϊό, γεννήθηκε χθες στη Γ’ Μαιευτική και Γυναικολογική Κλινική του ΕΚΠΑ στο Πανεπιστημιακό Γενικό Νοσοκομείο “Αττικόν”. Η 24χρονη γυναίκα βρισκόταν στην 40ή εβδομάδα κύησης και παρακολουθείτο στο Θριάσιο Νοσοκομείο. Από την Κυριακή παρουσίασε συμπτώματα γρίπης (πυρετό, βήχα) και ενημέρωσε τον ΕΟΔΥ. Η γυναίκα καθώς και ο σύζυγός της βρέθηκαν θετικοί στον ιό COVID-19 και συστήθηκε να μεταβεί στο «Αττικόν» για την περάτωση του τοκετού, το οποίο έχει οριστεί ως νοσοκομείο αναφοράς.