![Μήνυμα Επιτρόπου Προστασίας των Δικαιωμάτων του Παιδιού προς τα Παιδιά για την κατάσταση με τον Κορωνοϊό](https://bebemou.com/images/kid-coronavirus.jpg)
Αγαπητά μου παιδιά,
Απευθύνομαι σε σας αυτές τις ώρες, που όλοι μας, παιδιά και ενήλικες, σε όλη τη διεθνή κοινότητα, βρισκόμαστε μπροστά σε μια πρωτόγνωρη κατάσταση που αναπόφευκτα προκαλεί αισθήματα φόβου, ανησυχίας, λύπης και ενδεχομένως και πανικού. Καλούμαστε λοιπόν, να ακούσουμε και να ακολουθήσουμε προσεκτικά τις οδηγίες των αρμοδίων και των ειδικών που μας συστήνουν περιορισμό, ώστε να προστατεύσουμε τόσο τους εαυτούς μας και τους αγαπημένους μας, όσο και άλλα άτομα με τα οποία ερχόμαστε σε επαφή που δυνατό