Τα σχολεία έχουν κλείσει, οι γονείς παίρνουν την πολυπόθητη άδεια για λίγες ημέρες ξεκούρασης, και όλα μοιάζουν...καλοκαίρι.
Έφτασε, λοιπόν, ο καιρός για μια οικογενειακή απόδραση.
Κάθε εποχή του χρόνου είναι ιδανική αν η οικογένεια είναι ενωμένη και έτοιμη να ξεφύγει από τη ρουτίνα. Ωστόσο, τα παιδιά σε μικρή ηλικία είναι κάπως...ανυπόμονα, αντιμετωπίζουν προβλήματα και έχουν τις δικές τους ανάγκες, κάτι που εμποδίζει την ομαλή μετακίνησή τους από τόπο σε τόπο