Την διαφωνία του με το νομοσχέδιο που κατατέθηκε στην Βουλή και αφορά την «ποινικοποίηση των ψευδών ειδήσεων», αναφέρθηκε σε ανάρτηση του ο Πρόεδρος του ΔΗΚΟ, Νικόλας Παπαδόπουλος.
Όπως σημειώνει μεταξύ άλλων, «Αποτελεί υπερβολικό, δρακόντειο και επικίνδυνο περιορισμό της ελευθερίας της έκφρασης. Καλώ το Υπουργείο Δικαιοσύνης να επανεξετάσει την προώθηση του».
Αυτούσια η ανάρτηση:
Το @DIKO1976 αλλά και εγώ προσωπικά συχνά βρισκόμαστε στο στόχαστρο υβριστικών, ψευδών και προσβλητικών δημοσιευμάτων και ψευδών