Άμεση ήταν η παρέμβαση μέλους της ομάδας «ΖΗΤΑ» το απόγευμα της Πέμπτης (18/07, όταν βοήθησε στην μεταφορά ασθενούς ο οποίος είχε χάσει τις αισθήσεις του, στο Νοσοκομείο Λεμεσού.
Σύμφωνα με την Αστυνομία, κατά τη διάρκεια σε περιπολίας στην οδό Λεοντίου στη Λεμεσό, γύρω στις 17:15, μέλος της ομάδας «Ζήτα» εντόπισε αυτοκίνητο να κινείται με αυξημένη ταχύτητα. Προσέγγισε το όχημα και ο οδηγός του είπε ότι μετέφερε τον διαβητικό αδελφό του