Ως μια κατάσταση που προκαλεί λύπη και ανησυχία στον Συναγερμικό κόσμο χαρακτήρισε την κόντρα Αναστασιάδη-Αβέρωφ ο Χρήστος Πουργουρίδης.
Μιλώντας στην εκπομπή «ALPHA Καλημέρα» σημειώσε πως θα πρέπει να ανησυχεί την ηγεσία του κόμματος γιατί οδηγεί σε εσωστρέφεια που δεν είναι ευχάριστη.
Σχολιάζοντας τη στάση της ηγεσίας και ιδιαίτερα της Αννίτας Δημητρίου, ανέφερε πως «όλα τα κόμματα πρέπει να κάνουν ειλικρινή αυτοκριτική των ενεργειών και των πράξεων τους. Στην Κύπρο δυστυχώς