Οι σχέσεις δίχως συγκρούσεις ταιριάζουν μάλλον στη μυθοπλασία παρά την πραγματική ζωή. Διαφορετικοί στόχοι και ανάγκες, άλλα ενδιαφέροντα, διαφορετική ανατροφή και διαφωνίες για απλά πράγματα, όπως για το καπάκι της λεκάνης και αν πρέπει να είναι κατεβασμένο ή αν είναι εντάξει να καθίσουμε στον καναπέ με τα ρούχα που φορούσαμε έξω, είναι λόγοι αρκετοί για ένα καβγαδάκι ή και μεγαλύτερο τσακωμό.
Κόντρα στη δημοφιλή άποψη ότι οι συγκρούσεις μαρτυρούν προβλήματα