Διέψευσε τις «Κασσάνδρες» και τους μάντεις κακών η ΕΔΕΚ και δέκα ημέρες πριν την εκλογική αναμέτρηση της 9 ης Ιουνίου, μπορεί να υπερηφανεύεται ότι διεξήγαγε μια προεκλογική εκστρατεία ουσίας, σε κάθε γωνιά της ελεύθερης Κύπρου, με επιτυχημένες εκδηλώσεις και συγκεντρώσεις και κυρίως με σεβασμό στους ψηφοφόρους.
Και ο σεβασμός στους ψηφοφόρους ξεκίνησε από το γεγονός ότι η ΕΔΕΚ, πρώτη άρχισε να ανακοινώνει τα ψηφοδέλτια της για τις δημοτικές εκλογές, δημοσιοποιώντας