Μετά από μια μακρά περίοδο σκληρών διαπραγματεύσεων, υπεγράφη σήμερα (Τετάρτη, 31 Ιουλίου) μεταξύ συντεχνιών και εργοδοτών, η ανανέωση της Συλλογικής Σύμβασης στον κλάδο των οικοδομών.
Η νέα συμφωνία βελτιώνει σημαντικά τους όρους απασχόλησης για περίπου 40 χιλιάδες εργαζόμενους που απασχολούνται στον κλάδο.
Αμέσως μετά την υπογραφή της συλλογικής σύμβασης, ο Γενικός Γραμματέας της Ομοσπονδίας Οικοδόμων, Μεταλλωρύχων και Συναφών Επαγγελμάτων της ΣΕΚ, Στέλιος Τσιαπουτής, δήλωσε πως αυτό είναι μόνο η αρχή