![«Μνήμες εκείνου του Ιούλη»: Οδοιπορικό από τους Μουσικούς Συνοδοιπόρους](https://www.sigmalive.com/application/cache/default/images/news/600x331/8d8f4548e361542dc26a08d4c0f7c531.jpg)
Ένα οδοιπορικό μνήμης επιχειρούν αυτή τη φορά οι Μουσικοί Συνοδοιπόροι, μέσα στην καρδιά της νεκρής ζώνης στο ακριτικό χωριό Δένεια με τίτλο «Μνήμες εκείνου του Ιούλη». Πρόκειται για ένα δρώμενο μουσικής, λόγου και εικόνας που πραγματοποιείται μέσα στο πλαίσιο του προγράμματος Πολιτιστικής Αποκέντρωσης του Υφυπουργείου Πολιτισμού.
Οι Μουσικοί Συνοδοιπόροι κάνουν μια ιστορική καταβύθιση στο χρόνο. Ξεκινούν από τα δύσκολα χρόνια πριν το 1974 με τη διχόνοια που μάστιζε τον Κυπριακό