Η Υφυπουργός παρά τω Προέδρω κα Ειρήνη Πική μεταβαίνει την Παρασκευή, 19 Ιουλίου, το απόγευμα, στην Αθήνα, όπου θα παρευρεθεί σε σειρά εκδηλώσεων που διοργανώνει η Πρεσβεία της Κυπριακής Δημοκρατίας, για τη Μαύρη Επέτειο της 20ης Ιουλίου 1974.
Πιο συγκεκριμένα, η Υφυπουργός παρά τω Προέδρω, θα παραστεί στο τρισάγιο και θα καταθέσει στεφάνι στο Μνημείο Πεσόντων στην Κύπρο στο Άλσος Στρατού και στο τρισάγιο και κατάθεση στεφάνων στη Στήλη Πεσόντων