![Μνημόσυνο στη μνήμη ασθενών-προσωπικού που σκοτώθηκαν στους βομβαρδισμούς του Ιούλη 1974](https://reporter.com.cy/images/jvtuuqDkcCgeja0S7OhWMitj1BM=/799039/fill-480x480/2024/07/22/DOC.20240722.7018946.okypy.gif?#)
Μνημόσυνο εις μνήμην των ασθενών και προσωπικού, που σκοτώθηκαν κατά τους βομβαρδισμούς της τουρκικής αεροπορίας στις 20 Ιουλίου του 1974 τέλεσε η Διεύθυνση Υπηρεσιών Ψυχικής Υγείας (ΔΥΨΥ) του Οργανισμού Κρατικών Υπηρεσιών Υγείας (ΟΚΥπΥ).
Σε ανακοίνωσή της, η Διεύθυνση Υπηρεσιών Ψυχικής Υγείας αναφέρει ότι ο βομβαρδισμός του Νοσοκομείου αποτελεί «πληγή για την ιστορία της Ιατρικής και της Νοσηλευτικής στην Κύπρο» και η ανάγκη τέλεσης εκδηλώσεων, οι οποίες διατηρούν ζωντανές τις μνήμες