Το ύστατο χαίρε σε ακόμη ένα ήρωα του 1974, τον Έφεδρο Ανθυπασπιστή της ΕΛΔΥΚ Δημήτριο Λούρμπα, απηύθυναν το πρωί της Κυριακής, πολιτική ηγεσία, συγγενείς και φίλοι, στον Ιερό Ναό Αγίου Παντελεήμονα.
Η Επικεφαλής Ανθρωπιστικών Θεμάτων Αγνοουμένων και Εγκλωβισμένων, Άννα Αριστοτέλους, εκφώνησε τον επικήδειο, κατά τον οποίο ανέφερε ότι ο Δημήτριος Λούρμπα, έδωσε ηρωικά το «παρών» του στο κάλεσμα του έθνους, υπερασπιζόμενος την εδαφική ακεραιότητα του τόπου μας κατά την τουρκική