«Μία τραγική πτυχή του δράματος του 1974, είναι το γεγονός ότι σε κάθε οικογένεια, παραδίδεται ένα μικρό οστεοφυλάκιο, με ένα ή περισσότερα οστά των αγνοουμένων μας». Αυτό ανέφερε σε συνέντευξή της στον REPORTER η Επικεφαλής Ανθρωπιστικών Θεμάτων Αγνοουμένων και Εγκλωβισμένων, Άννα Αριστοτέλους, η οποία τόνισε πως τον τελευταίο χρόνο έγιναν είκοσι ταυτοποιήσεις, εκ των οποίων οι επτά ήταν από το Πρόγραμμα της Κυπριακής Δημοκρατίας.
Στις 20 Ιουλίου 2024 συμπληρώθηκαν πενήντα