![Πρόεδρος: Μισό αιώνα μετά, η μνήμη και ο πόνος εκείνου του μαύρου καλοκαιριού, συνεχίζουν να στοιχειώνουν](https://reporter.com.cy/images/8BIMQbAh-me2D6f9eP8U3lxyq_A=/796015/fill-480x480/2024/07/10/DOC.20240710.6970094.proedros-egkainia.jpg?#)
Χαιρετισμό στην έκθεση φωτογραφίας και πολυμέσων του Σωτήρη Δανέζη, με τίτλο «Αμμόχωστος 3,5%», απηύθυνε ο Πρόεδρος της Κυπριακής Δημοκρατίας Νίκος Χριστοδουλίδης, στο Πολιτιστικό Κέντρο «Μελίνα Μερκούρη», στο πλαίσιο μονοήμερης επίσκεψής του στην Αθήνα.
Εξαίροντας τη δουλειά του Σωτήρη Δανέζη, ο Πρόεδρος της Κυπριακής Δημοκρατίας σημείωσε ότι η φετινή χρονιά «φέρει το βάρος της μαύρης επετείου συμπλήρωσης 50 χρόνων, μισού αιώνα από τη βάρβαρη τουρκική εισβολή, το βάρος της συνεχιζόμενης παράνομης