![A. Θεμιστοκλέους: Μπήκαμε στην ΕΕ για να ενισχύσουμε την Κυπριακή Δημοκρατία όχι να τη χάσουμε](https://reporter.com.cy/images/Jin6zTQ5Ox01iDnE2qivtMPlNYs=/777874/fill-480x480/2024/05/10/themistokelous.jpg?#)
Δεν μπήκαμε στην ΕΕ για να χάσουμε το κράτος μας, αλλά για να το ενισχύσουμε για εθνικούς και πολιτικούς λόγους, είπε ο ανεξάρτητος Βουλευτής, Ανδρέας Θεμιστοκλέους στην ομιλία του στην επετειακή Ολομέλεια της Βουλής για την επέτειο των 20 χρόνων από την ένταξη της Κύπρου στην ΕΕ, την Παρασκευή.
Σημείωσε ότι η ΕΕ, παρά τις αδυναμίες που παρουσιάζει, δεν παύει από το να είναι η μεγαλύτερη πολιτική κατάκτηση της Ελλάδας