Την ανάγκη διαφύλαξης των αρχών και αξιών της ΕΕ και την επιδίωξη επικράτησης συνθηκών ειρήνης και σταθερότητας, υπογράμμισε η Πρόεδρος της Βουλής Αννίτα Δημητρίου, σε μήνυμά της με αφορμή την «Ημέρα της Ευρώπης».
«Τιμώντας την ημέρα αυτή, η οποία φέτος συμπίπτει με τη συμπλήρωση 20 χρόνων από την ένταξη της Κύπρου στην ευρωπαϊκή οικογένεια, η Βουλή των Αντιπροσώπων υπογραμμίζει την ανάγκη διαφύλαξης των αρχών και αξιών της ΕΕ και εκφράζει