![Εξήγγειλε επίσημα για τον Επαρχιακό Οργανισμό Αυτοδιοίκησης Λευκωσίας ο Γιωρκάτζης](https://reporter.com.cy/images/ztCO-14n7s59hx4lhSqCt-y08BQ=/764103/fill-480x480/2024/03/21/giorkatzes.jpg?#)
Με ένα βίντεο, μπροστά από τα ενετικά τείχη της Λευκωσίας, εξήγγειλε επίσημα την υποψηφιότητά του για την Προεδρία του Επαρχιακού Οργανισμού Αυτοδιοίκησης Λευκωσίας ο δήμαρχος Λευκωσίας, Κωνσταντίνος Γιωρκάτζης. Εστίασε στις αρμοδιότητες του νέου ρόλου που διεκδικεί, αλλά και στα επιτεύγματά του, δηλώνοντας ότι «αλλάξαμε τη Λευκωσία στην πράξη», εκφράζοντας περηφάνεια.
«Η μεταρρύθμιση της τοπικής αυτοδιοίκησης είναι ένα δύσκολο εγχείρημα, το οποίο πρέπει να πετύχει. H δημιουργία του νέου θεσμού των